o rasie

pochodzenie

Rasa Maine Coon to rasa naturalna, co oznacza, że powstała bez ingerencji człowieka. Pierwsze Maine Coony zostały zauważone na początku XIX wieku w stanie Maine, od którego pochodzi pierwszy człon nazwy rasy. Na temat sposobu, w jaki pojawiły się w Ameryce Północnej powstało kilka hipotez. Jedna z nich inspirowana pręgowanym umaszczeniem Maine Coonów oraz ich niezwykle długim i puszystym ogonem mówi o miłości, jaka połączyła kota i szopa pracza. Choć genetyka wyklucza prawdziwość tej hipotezy to właśnie jej rasa Maine Coon zawdzięcza drugi człon swojej nazwy (ang. coon, racoon - szop), a nasza hodowla swój przydomek.

Inna, równie romantyczna historia opowiada o angorach wysłanych przez Marię Antoninę na Nowy Kontynent z obawy o ich los podczas Rewolucji Francuskiej. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi jednak o kotach Norweskich Leśnych, wyglądem zbliżonych do Maine Coonów, które do Ameryki przypłynęły wraz z żeglarzami. Tutaj jednak rodzą się wątpliwości czy mowa o kapitanie Coonie czy o wikingach. Jedno jest pewne - od kiedy Maine Coonom udało się wejść "na salony" błyskawicznie podbiły serca hodowców. FIFe oficjalnie uznała rasę w 1983 roku.


Cyga Złoty Brzeg*PL

cechy

Maine Coony to jedne z największych kotów domowych. Średnia waga kotki mieści się w przedziale 4-7 kg, natomiast kocura 6-10 kg. Należą do grupy kotów pół-długowłosych i występują we wszystkich rodzajach umaszczenia. Wyglądowi Maine Coona dzikości dodają pędzelki na końcach uszu, kryza przypominająca lwią grzywę i dzikie spojrzenie. Charakter mają jednak wyjątkowo łagodny i słyną ze swojego spokojnego usposobienia oraz przywiązania do opiekunów. To cudowni koci towarzysze! UWAGA! Jeśli w Twoim domu pojawi się Maine Coon istnieje dużo ryzyko, że wkrótce zamarzysz o kolejnych.